Mitochondria w organizmie

Mitochondria w organizmie

Mitochondria to organelle wielkości bakterii (około 1 x 2 mikrony). Występują w dużych ilościach w prawie wszystkich komórkach eukariotycznych. Zazwyczaj komórka zawiera około 2000 mitochondriów, których całkowita objętość wynosi do 25% całkowitej objętości komórek. Medycyna mitochondrialna udowodniła, że organizmy te są nam niezbędne do życia.

Czym są mitochondria?

Mitochondria jest ograniczona przez dwie błony – gładką zewnętrzną i złożoną wewnętrzną, która ma bardzo dużą powierzchnię. Fałdy błony wewnętrznej głęboko wnikają w matrycę mitochondriów, tworząc poprzeczną przegrodę – crista . Przestrzeń między błonami zewnętrzną i wewnętrzną jest zwykle nazywana przestrzenią międzybłonową. Różne typy komórek różnią się między sobą zarówno liczbą i kształtem mitochondriów, jak i liczbą kryształów.

Zwłaszcza wiele cristae ma mitochondria w tkankach z aktywnymi procesami oksydacyjnymi, na przykład w mięśniu sercowym. Zmiany w kształcie mitochondriów, które zależą od ich stanu funkcjonalnego, można również zaobserwować w tkankach tego samego typu. Błony mitochondrialne zawierają integralne białka błonowe. Wewnętrzna błona mitochondrialna jest nieprzepuszczalna dla większości cząsteczek; wyjątkiem są O2, CO2, H20. Wewnętrzna błona mitochondrialna charakteryzuje się niezwykle wysoką zawartością białka (75%).

Funkcje metaboliczne mitochondriów

Mitochondria są “elektrownią” komórki, ponieważ z powodu oksydacyjnej degradacji składników odżywczych syntetyzują większość ATP niezbędnej dla komórki. W mitochondriach zlokalizowane są następujące procesy metaboliczne: konwersja pirogronianu do acetylo-CoA, katalizowana przez kompleks dehydrogenazy pirogronianowej: cykl cytrynianowy; łańcuch oddechowy związany z syntezą ATP (połączenie tych procesów nazywa się – fosforylacją oksydacyjną; rozkład kwasów tłuszczowych przez utlenianie – i częściowo cykl mocznikowy.

Mitochondria dostarczają również do komórki pośrednie produkty metaboliczne i wraz z ER działają jako depozyty jonów wapnia. Ich znaczenie dla naszego zdrowia jest olbrzymie. Dlatego, kiedy mitochondria nie pracują właściwie, pojawiają się choroby i urazy. Ich praca uzależniona jest od właściwego odżywiania. W tym celu zaleca się substancje mitochondrialne, w których jest między innymi naturalna witamina C, witamina b complex, witamina k2, witamina b3, selen, l karnityna, kwas alfa liponowy, witamina d3, witamina b12, glutation, witamina k2 mk7, koenzym q10. Przyjmuje się też chrom w tabletkach oraz mangan suplement.