Rola i znaczenie mitochondriów

Rola i znaczenie mitochondriów

Mitochondria to organelle występujące w cytoplazmie większości komórek. Są niezbędne do zdrowego życia, ponieważ odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu komórek. Mitochondria wytwarzają energię dla komórek do wykonywania czynności. Ta energia ma postać adenozynotrifosforanu (ATP). Biorą również udział w sygnalizacji komórkowej i pomagają komórkom wyczuć i dostosować się do otoczenia.

Jaka jest struktura mitochondrium?

Medycyna mitochondrialna zbadała i ustaliła, że mitochondrium to organelle o średnicy około 0,75-3 m. Ich struktura, która zwykle ma kształt fasoli, obejmuje kilka komór, które pełnią różne ważne role. Jednak mitochondria nie są strukturami dobrze widocznymi, chyba że stosuje się barwienie komórek.

Zewnętrzna błona mitochondrialna o grubości około 60 – 70 A zawierająca białka zwane porinami otacza złożoną wewnętrzną membranę mitochondrialną. Zewnętrzna błona zawiera enzymy, które przyczyniają się do utleniania adrenaliny, redukcji aminokwasów i wydłużania kwasów tłuszczowych. Pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną błoną mitochondrium znajduje się przestrzeń międzybłonowa. Membrana wewnętrzna ma białka biorące udział w kilku funkcjach, w tym reakcjach redoks fosforylacji oksydacyjnej, generowaniu ATP w matrycy, regulacji metabolitów, importowaniu substancji, a także fuzji i rozszczepiania.

Rola mitochondriów w funkcjach komórki

Mitochondria wytwarzają energię dla komórek poprzez oddychanie. Wytwarzają ATP w procesie zwanym cyklem kwasu cytrynowego przez utlenianie substancji powstających w cytozolu komórki. Powstaje substancja chemiczna o nazwie NADH, nad którą pracują enzymy w wewnętrznej błonie, wytwarzając elektrony, które poruszają się po wewnętrznym układzie mitochondrium. Mitochondria pomaga również utrzymać środowisko komórki (homeostaza), aby zachować najlepsze warunki dla optymalnego funkcjonowania. Osiąga się to poprzez przechowywanie i uwalnianie wolnego wapnia. Zarówno proliferacja komórkowa, jak i podział komórkowy są regulowane przez mitochondria. Jednak same mitochondria faktycznie dzielą się na proces binarnego rozszczepienia.

Kiedy procesy te zaczynają zanikać, organizm ludzki narażony jest na pojawienie się chorób. Dlatego tak ważne jest suplementowanie organizmu przez substancje mitochondrialne. W nich znajduję się choćby naturalna witamina c, witamina b complex, witamina k2, witamina b3, selen, l karnityna, kwas alfa liponowy, witamina d3, witamina c, witamina b12, glutation, witamina k2 mk7, koenzym q10. Przyjmuje się też chrom w tabletkach oraz mangan suplement.